
Zjisti něco o kávě
Legenda o objevení kávy
Znáte legendu o objevení kávy?
Stalo se tak v 9. století v Etiopii, když pastýř koz Kaldi zaznamenal, že jsou jeho kozy po sežrání krásných červených bobulí neobvykle plné energie.
Rozhodl se vyzkoušet tyto bobule sám na sobě a později se o jejich povzbuzujících účincích podělil i s místními mnichy.
Káva měla stejné účinky i na ně, a tak se rozhodli začít kávu pěstovat a používat při svých obřadech.
8 faktů
☕️Existují dvě hlavní odrůdy - Arabica a Robusta. Arabica, která tvoří asi 60-70% produkce kávy, má protáhlejší tvar a je chuťově více rozmanitá oproti robustě, která je více zakulacená a obsahuje více kofeinu.
☕️Největšími producenty kávy na světě jsou Brazílie, Vietnam a Kolumbie. Brazílie produkuje asi třetinu světové kávy.
☕️Káva je jedním z největších zdrojů antioxidantů ve stravě. Významným antioxidantem je kyselina chlorogenová, která snižuje krevní tlak, cukr v krvi a působí protizánětlivě.
☕️Kofein je přírodní insekticid. Pro některé druhy hmyzu je kofein toxický, a tím chrání rostliny, které ho obsahují.
☕️Kofein stimuluje mozek tím, že blokuje adenosin, což je látka způsobující únavu. Proto jsme díky kávě soustředěnější a bdělejší.
☕️Mezinárodní den kávy připadá na první říjnový den. Tento den má sloužit k oslavě pití kávy a napomáhat podpoře kávy produkované a prodávané podle standardů hnutí Fair-trade.
☕️V 17.století v Turecku zákon umožňoval rozvod, pokud manžel nedokázal zajistit dostatečné množství kávy pro svou manželku.
☕️První instantní kávu vytvořil japonský vědec Satori Kato v roce 1901. Větší úspěch však přišel až v roce 1938, když společnost Nestlé uvedlo na trh své Nescafé
Washed
Z kávové třešně potřebujeme dostat 2 zrnka. Způsob, jakým se slupka a dužina ze zrna odstraňuje, má dopad na jeho chuťový a aromatický profil.
Mokrou metodou se zpracuje přibližně 60% celosvětové produkce kávových zrn.
Kávové třešně jsou po sběru zbavena slupky i většiny dužiny. Poté jsou umístěna do fermentačních nádob, kde fermentují 18-48 hodin podle kvality zrn a teploty vody, dokud se neoddělí zbývající dužina od zrn. Po ukončení fermentace jsou zrna promyta a následně sušena na slunci do optimální vlhkosti 11,5%. Následně jsou zrna připravena k pražení.
Natural
Kávová třešeň se suší v celku, bez vnějšího zásahu do slupky. Během sušení se zrna musí pravidelně otáčet, aby se předešlo vzniku plísně. Během sušení zrna mírně fermentují a přirozeně do nich přechází cukry z dužiny, které se následně projevují v chuti kávy. Pokud je proces sušení nebo vytřídění třešní nekvalitní, může v chuti vystupovat náznak alkoholu a kvasných procesů. Po usušení odcházejí zrna do zpracovatelské stanice, kde jsou zbavena slupky. Tím je proces suchého zpracování ukončen a zrna jsou připravena k expedici.
Honey
Honey metoda spojuje výhody dvou předchozích metod. Kávové třešně jsou zbaveny jen vnější slupky, dužina při sušení na zrnech zůstává. Když hladina vlhkosti v zrnech dosáhne 13-12% je zbývající dužnina odstraněny a zrna se dosušují. Proces schnutí je náročnější na kontrolu a práci než u suché metody, výsledkem je ale kombinace svěžesti typické pro promytou metodu a plná, sladká chuť suché metody.
Mletí kávy
Každá metoda přípravy kávy vyžaduje specifickou hrubost mletí, aby extrakce chutí byla co nejlepší.
Čím hrubší mletí, tím delší extrakce. Příliš jemně namletá káva způsobí u dlouhé extrakce přelouhování a bude hořká. Naopak příliš hrubě namletá káva při krátké extrakci nebude dostatečně vylouhovaná. Chuť bude mdlá nebo žádná, popřípadě kyselá.
Extra hrubé mletí se používá pro cold brew, které se louhuje několik hodin. Konzistenci můžeme přirovnat k mořské soli. Velmi hrubé mletí je vhodné pro french press a namletá káva bude vypadat jako krystalový cukr. Pro chemex nebo V60 je vhodné hrubé mletí, které připomíná krupicový cukr. Střední mletí, které konzistencí připomíná hrubou mouku můžeme zvolit pro přípravu kávy v moka konvičce. Jemné mletí je vhodné pro přípravu espressa a namletá káva bude připomínat polohrubou mouku. Nejjemněji kávu nameleme při přípravě kávy v džezvě a její jemnost můžeme přirovnat k moučkovému cukru.
Během mletí se naruší kávové buňky a začnou se uvolňovat aromatické oleje. Proto je nejlepší namlít jen takové množství, které zrovna potřebujeme.